Dental Treatments

Dentálne ošetrenie

Ponúkame vysoko profesionálny servis.

Teeth Whitenning

Bielenie zubov

Cenovo dostupné kozmetické ošetrenie, ktoré ponúka JamasDent.

New Patients

Noví pacienti

V JamasDent prijímame nových pacientov, máme English speaking dentist.

Hygiene

Hygiena

JamasDent je rodinne priateľské dentálne centrum situované v Košiciach.

Výkony a služby

 

Dentálna hygiena

Ochorenia parodontu a zubný kaz sú spôsobené zubným povlakom(plakom). Plak je film, ktorý sa usádza na zuboch a na okraji ďasien a obsahuje baktérie. Dôkladným denným čistením zubov pomocou zubnej kefky a pomôcok na čistenie medzizubných priestorov, môžete odstrániť tieto baktérie .

Kto je dentálny hygienik?

Dentálni hygienici/ hygieničky sú špeciálne vyškolení členovia zubného tímu. Hrajú dôležitú úlohu v zubnej zdravotnej starostlivosti, prevencii ochorenia ďasien a udržiavaní vyhovujúcich výplní, koruniek, mostíkov atď. Pri čistení vám hygienik odstráni povlak, pigmentové škvrny a zubný kameň (kalcifikovaný povlak). Dostanete dôkladnú inštruktáž ako používať zubnú kefku a iné pomôcky.

Dentálna hygiena v ambulancii prebieha v niekoľkých krokoch:

 • odstránenie najväčších nánosov pomocou ultrazvuku
 • dočistenie zubov špeciálnymi nástrojmi (kyretami)
 • tzv. Air-FLOW alebo pieskovanie (špeciálny prášok + voda + vzduch) odstráni všetky zvyšky povlaku a zafarbenie zubov (káva, čaj, červené víno, cigarety)
 • leštenie zubov špeciálnou leštiacou pastou

Výber výrobkov ústnej hygieny

Výber medzi všetkými produktmi môže byť ťažký a mätúci. Tu sú niektoré návrhy na výber výrobkov, ktoré budú vhodné pre väčšinu pacientov. Elektrické zubné kefky sú bezpečné a účinné .Vidíme výborné výsledky s elektrickými kefkami od Sonicare a Oral-B. Manuálne zubné kefky( Curaprox) pri správnom používaní sú tiež vysoko účinné. Tak isto sú veľmi dôležité pomôcky na čistenie medzizubných priestorov (medzizubné kefky napr.TePe, Curaprox a  dentálna niť) .Fluoridové zubné pasty a ústne vody  sa používajú v spojení so zubnou kefkou a  medzizubnými pomôckami .Môžu znížiť výskyt zubného kazu.

Bielenie zubov

Bielenie zubov je jednoduchá a efektívna metóda ako rozžiariť Váš úsmev. Ponúkame Vám ambulantné bielenie zubov , ktoré je najrýchlejší spôsob bielenia zubov. Bieliaci gél sa aktivuje pomocou špeciálnej lampy ( Philips-Zoom) v intervaloch 3 x po 15 minút. Aktívnou zložkou je peroxid vodíka ktorý sa pôsobením svetla rozpadne a kyslík preniká do skloviny a vybieli farebné substancie, zatiaľ čo štruktúra zubu ostáva nezmenená. Výsledok bude zreteľný hneď po ošetrení.

Vo všeobecnosti, bielenie je úspešné u 90% pacientov, je vhodné ak sú vaše zuby tmavšie vekom, pitím kávy, čaju či fajčením.  Ak máte zuby veľmi citlivé, nie ste vhodným kandidátom na bielenie zubov.

Druhá možnosť je domáce bielenie zubov, pripravíme pre Vás individuálnu bieliacu dlahu, no v tomto prípade sa výsledok dostaví pomalšie.

 

Implantáty

Implantáty sú umelé náhrady zubov. Poskytujú riešenie pri strate zubu. Na rozdiel od klasických metód náhrady strateného zubu (protéza, mostík) majú niekoľko výhod: sú pevne uchytené v kosti, podobne ako koreň zubu. Pre ich zakotvenie sa nemusia obrusovať susedné zuby, čo je nevýhoda fixných mostíkov. Pokiaľ je implantát z kvalitného materiálu a je zavedený do kvalitnej kosti, môže slúžiť ako kvalitná náhrada desiatky rokov.

Implantát sa skladá z troch častí:

zubného koreňa z titánu, ktorý je vsadený behom malého chirurgického zákroku do kosti a nechá sa “vhojiť “po dobu 2 - 3 mesiacov. Po “vhojení“ implantátu sa do neho pripevní druhá časť – nadstavba/pilier, ktorá imituje obrúsený pahýľ zuba a je naň zhotovená keramická korunka, alebo prichytený fixný mostík/snímateľná protéza.

Náhrada jedného zuba

Ak Vám chýba jeden zub, najlepším riešením je intraosseálny implantát osadený korunkou. So zubným implantátom môžete úplne prirodzene jesť a smiať sa.

Náhrada viacerých zubov

Keď Vám chýba viacero zubov, komplikuje to nielen prijímanie a spracovanie potravy, ale aj artikuláciu. Existujú dve riešenia:

 • zubné implantáty osadené korunkami
 • mostík prichytený k dvom alebo viacerým zubným implantátom bez obrusovania okolitých zdravých zubov.

Náhrada všetkých zubov

Ak Vám chýbajú v hornej či dolnej čeľusti úplne všetky zuby, zubné implantáty sú tým správnym riešením. Môžete si napríklad zvoliť kompletný fixný mostík prichytený k niekoľkým zubným implantátom alebo vyberateľný umelý chrup ukotvený k dvom alebo viacerým zubným implantátom bez nutnosti lepenia. Vaša zubná protéza sedí pevne v ústach a pritom sa dá ľahko vybrať.

 

Protetická stomatológia

Korunky - ak je zub veľmi poškodený a nie je ho možné ošetriť konzervačne (výplňou), používame na jeho ochranu korunku. V závislosti od situácie, máme viac možností použitia materiálu, z ktorého je korunka vyrobená: kovokeramická korunka, celokeramická korunka, zirkónová korunka. Zub obrúsime, odoberieme odtlačok a technik vyrobí korunku, ktorá sa fixuje pevne na zub.

Mostíky - ak príde k strate zubu a nepoužijeme riešenie pomocou implantátu, môžeme vyplniť priestor po stratených zuboch pomocou mostíka, ktorý sa fixuje pevne na okolité obrúsené zuby.

Snímateľné náhrady (protézy) - v prípade, ak nie je možné ošetrenie fixnými náhradami, alebo implantátmi, odporúčame snímateľné čiastočné, alebo celkove náhrady.

 

Konzervačná stomatológia

Biele(kompozitné) výplne

Výhody kompozitných výplní:

 • Lepenie(bondovanie) na sklovinu a dentín umožňuje viac konzervatívny prístup pri preparácii  zubov v porovnaní so striebornými (amalgámovými) výplňami.
 • Sú vo farbe zubných tkanív. 

Prečo by som mal zvážiť biele výplne?

V dnešnej dobe hrá estetika významnú úlohu.

Sú rovnako dobré ako amalgámové?

Biele výplne boli vždy považované za menej  trvácne ako amalgámové . Pri súčasnom vývoji technológii materiály na biele plomby dokážu bez problémov nahradiť amalgám a navyše splniť aj tie najnáročnejšie požiadavky pacienta. Samozrejme stopercentný estetický aj technický výsledok Vám môže zaručiť len šikovný a skúsený lekár. Postup zhotovenia bielej plomby je totiž náročnejší. Materiály, ktoré používame na zhotovenie bielych výplní pochádzajú výhradne od renomovaných značiek.

Je potrebné nahradiť moje amalgámy s kompozitmy?

To je zvyčajne najlepšie urobiť len vtedy, keď Váš zubný lekár rozhodne, že stará plomba potrebuje vymeniť. V Jamas Dent Vám radi poradíme.

 

Endodoncia

Zápal zubného nervu je jednou z najhorších bolestí vôbec. Dochádza k nemu najčastejšie prenosom infekcie na „zubný nerv” z hlbokého kazu, prípadne úrazom. V pokročilejších štádiách na túto bolesť prestanú zaberať aj analgetiká a človek sa stáva úplne bezradný. Mnohokrát zápal zubného nervu končí extrakciou a postihnutý často prichádza o veľmi dôležitý zub. V Jamas Dent používame iba moderné postupy ošetrenia koreňových kanálikov a najmodernejšie materiály.

 

Strojčeky

 

CFast

CFast je jednoduchý, jemný, minimálne invazívny kozmeticky fixný aparát, ktorý vyrovnáva zrotované a vyčnievajúce predné horné a dolné zuby, a tým uspokojí estetické potreby drvivej väčšiny dospelých pacientov. Strojček je aktívny len na predných šiestich zuboch(od 3 po 3).

CFast používa kozmetické(biele) ortodontické zámky a biele nikel-titánové drôty. Liečba funguje podobne ako invisalign ale pohyb zubov je oveľa predvídateľnejší a zvyčajne viac ako dvakrát rýchlejší.

Nikel-titánové drôty vytvárajú jemný tlak na zuby ,ktoré sa zaradia do ideálnej pozície, ďasná pritom sledujú tento pohyb na dosiahnutie plne estetického výsledku.

 

ClearSmile Brace / smile TRUClearSmile Inman Aligner

Mnohí nie sú spokojní s tým, ako vyzerajú ich predné zuby, keď sa usmievajú, ale nechcú nosiť viditeľné kovové zámky na rok alebo dva. ClearSmile/smile TRU sú rýchle a estetické ortodontické systémy, ktoré sa zameriavajú hlavne na predných 10 zubov. Rýchlosť a menej viditeľný vzhľad sú hlavné výhody systémov ClearSmile/smile TRU.

 

Inman Certified Logo1Inman Aligner

Doteraz alternatívy vyrovnavania predných zubov zahŕňali buď dlhé ortodontické ošetrenie alebo deštruktívne ošetrenia, ako sú fazety alebo korunky. Dokonca aj ultratenké fazety zahŕňajú preparáciu vlastných zubov.

Ale s príchodom Inman Aligner, sa to všetko zmenilo.

Inman Aligner je vyberateľný čeľustno-ortopedický aparát, ktorý posúva zuby za zlomok času v porovnaní s inými systémami. Vyrovnáva zrotované alebo vyčnievajúce predné zuby pomocou dvoch proti sebe pôsobiacich ramien strojčeka. Ten vytvára jemný, ale nepretržitý tlak . Prekvapivo, tento jemný tlak je najrýchlejší spôsob, ako zaradiť zuby do kozmeticky a funkčne vyhovujúceho postavenia , ale tiež robí ošetrenie veľmi bezpečné a šetrné k zubom a priľahlým tkanivám.

Priemerná doba liečby je len 4-16 týždňov.

 

Aplikácia botulotoxínu

Botulotoxín je látka, ktorá spôsobuje prerušenie nervového spojenia blokovaním receptorov na úrovni nervovosvalovej platničky. Zabraňuje nervu, aby dal pokyn svalu sa stiahnuť a vráska sa tým pádom už neobjavuje. Aplikácia botulotoxínu je spoľahlivá a účinná metóda používaná v estetickej aj terapeutickej medicíne už niekoľko desaťročí. V estetickej medicíne sa využíva na vyhladenie mimických vrások a taktiež na zabránenie ich vzniku. Terapeutický efekt botulotoxínu sa dá využiť aj pri liečbe bruxizmu (zatínanie, škrípanie zubami), ochoreniach temporomandibulárneho kĺbu. Má minimálne nežiadúce účínky a zároveň sa dá kombinovať s inými estetickými zákrokmi (najčastejšie aplikácia kyseliny hyalurónovej). Botulotoxín sa môže aplikovať od 18 rokov, najideálnejší vek na aplikáciu je medzi 25-40 rokom života. Funkcia svalu sa obnovuje približne po 3 až 4 mesiacoch. Účinok sa však u pacientov predlžuje po viacerých aplikáciách (na 6-9 mesiacov). V našej zubnej ambulancii sa aplikuje botulotoxín DYSPORT.

Priebeh zákroku
Aplikácia botulotoxínu je minimálne bolestivá, aplikuje sa tenkou ihlou do podkožia alebo do svalu. Po aplikácii môže pretrvávať mierne sčervenanie, opuch alebo modrina. Efekt botulotoxínu sa plne rozvinie do 2-3 týždňov.

Najčastejšie miesta aplikácie

 • Vrásky na čele
 • Vráska hnevu
 • Vrásky v okolí očí
 • Vrásky nosa
 • Vrásky okolo úst a brady
 • Aplikácia do svalu m. masseter (liečba bruxizmu)
 • Odstránenie potenie v podpazuší

Po zákroku je nutné dodržiavať niekoľko zásad aby bola aplikácia plne efektívna

 1. Neľahať do vodorovnej polohy 5-7 hodín
 2. Nepredkláňať sa
 3. Vyhnúť sa fyzickej aktivite 24 hodín
 4. Vyhnúť sa wellnesu, soláriu, laserovým ošetreniam
 5. Nepiť alkohol
 6. Pohybovať svalmi kde bola aplikácia podaná.
 7. Nedotýkať sa ošetrených svalov

 

Kontraindikácie
Aplikácia botulotoxínu sa nepodáva v tehotenstve a u dojčiacich žien. Taktiež pri autoimunitných ochoreniach a u pacientov s nervovo-muskulárnym ochorením.